Polska może zostać Tygrysem!

Nasz kraj jest w najgorszej sytuacji od lat, pod prawie każdym względem. Jeśli jednak wierzyć teorii amerykańskich badaczy, może to oznaczać otwarcie się możliwości niebywałego rozwoju. „Kupuj, gdy leje się krew!” – zwykł mawiać baron Rotszyld. Wiele wskazuje na to, że podobnie sprawy się mają w kwestiach politycznych. Tak twierdzą Richard Doner, Bryan Ritchie i Dan Slater w artykule opublikowanym na łamach periodyku „International Organization”. Błyskawiczny i wszechstronny rozwój niektórych krajów Dalekiego Wschodu podczas zimnej wojny dał swego czasu powody do nazwania ich „tygrysami” lub państwami rozwojowymi (developmental state). Autorzy przywołanego tekstu stawiają tezę, że państwo takie rodzi się nie wtedy, kiedy sytuacja danego kraju jest pomyślna, lecz właśnie wtedy, gdy z pozoru wszystko się wali. Definiują oni „tygrysa” jako...

Członek Redakcji Nowej Konfederacji, doktor nauk politycznych. Pracownik Uczelni Łazarskiego. Absolwent Louisiana State University, Ośrodka Studiów Amerykańskich UW oraz Instytutu Filologii Angielskiej UAM. Stypendysta Fundacji Fulbrighta, a także członek Philadelphia Society. Autor tekstów publicystycznych i naukowych z zakresu filozofii polityki oraz politologii porównawczej.