Grecja – kolejny nowy land RFN?

Kraje związkowe byłej NRD do dziś odczuwają fatalne skutki wymiany wschodniej marki na zachodnią. Czy coś podobnego czeka Grecję? Czy społeczeństwo Grecji faktycznie jest tak głupie, leniwe i nieporadne, jak się je chętnie przedstawia? Czy błąd nie tkwi jednak w systemie? Badając dzieje najnowszych reform walutowych, można dojść do zaskakującego wniosku: wprowadzając euro powtórzono dość dokładnie błędy niemiecko-niemieckiej unii walutowej z 1990 r., a Grecja jest mniej więcej w takiej sytuacji, w jakiej do dziś dnia znajdują się nowe kraje związkowe Niemiec. Z jedną wszelako różnicą: wschodnie landy otrzymały i otrzymują takie krocie miliardów, że można te błędy zatuszować. No i funkcjonuje tu system prawny. Z okazji jubileuszu unii walutowej pokazywano w Niemczech obrazki z 1 lipca 1990 r., kiedy...

Jest niemieckim dziennikarzem. Studiował ekonomię na uniwersytecie w Monachium. W latach 1983-1985 należał do współpracowników sztabu planującego przy Urzędzie Kanclerskim. Następnie został bońskim korespondentem tygodnika "Wirtschaftswoche" i zastępcą redaktora naczelnego magazynu gospodarczego "Capital". W latach 1991-1995 był redaktorem naczelnym magazynu dla przedsiębiorców "Impulse". Był pierwszym i jedynym redaktorem naczelnym pisma "Die Telebörse" ukazującego się w latach 2000-2002. Od 2002 do 2007 był redaktorem naczelnym magazynu "Euro" a od roku 2007 do września 2014 redaktorem naczelnym magazynu "Wirtschaftswoche". W czerwcu 2014 r. został wybrany na prezesa Fundacji Ludwiga Erharda. W 2008 r. otrzymał Nagrodę Ludwiga Erharda za publicystykę ekonomiczną, a w 2015 medal Hayeka przyznawany przez Towarzystwo Friedricha A.von Hayeka (należy do kuratorium Towarzystwa). Obecnie prowadzi portal Tichys Einblick. Die liberal-konservative Meinungsseite (http://www.rolandtichy.de)